THE BEST SIDE OF ODKLEJANIE SIATKóWKI

The best Side of odklejanie siatkówki

The best Side of odklejanie siatkówki

Blog Article

Celem leczenia jest zidentyfikowanie wszystkich otworów, przedarć siatkówki i ich zamknięcie oraz połączenie siatkówki z nabłonkiem barwnikowym siatkówki. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie następujących metod:

Ważną informacją dla lekarza uzyskiwaną podczas badań, jest obecność na dnie oka nieregularnego pęcherzyka. Kontrolowane jest również ciało szkliste more info oka, czy znajdują się w nim złogi barwnikowe.

Po operacji, jeśli w oku został umieszczony pęcherzyk gazu, trzeba ściśle przestrzegać articleępowania pooperacyjnego jakie zaleci lekarz. Należy przez kilka dni utrzymywać głowę w określonej przez doktora pozycji. Chodzi o to, by pęcherzyk naciskał na właściwą część siatkówki. W tym czasie w polu widzenia zauważalna będzie czarna plama. Należy też unikać ruchów powodujących wstrząs dla oka oraz czytania i patrzenia przez okno podczas jazdy samochodem lub pociągiem.

Zarówna siatkówka, plamka żółta, ciało szkliste, jak i inne okoliczne struktury narządu wzroku mogą ulegać różnym schorzeniom i stanom chorobowym, co powoduje pogorszenie wzroku.

Regularne badania okulistyczne i świadomość objawów odwarstwienia siatkówki są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia oczu.

Na początku dolegliwość ta nie daje żadnych objawów, może ograniczać się do lokalnego obszaru siatkówki, a z czasem postępuje i prowadzi do jej całkowitego odwarstwienia. Konsekwencją tego schorzenia może być pogorszenie wzroku, a nawet jego całkowita utrata. W grupie ryzyka są cukrzycy oraz pacjenci z atopowym zapaleniem skóry.

Odklejenie się siatkówki, a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie, to proces polegający na odłączaniu się większości warstw tej struktury od nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyniówki.

Zwróć uwagę na to, że bardzo często w sposób stopniowy następuje odklejenie siatkówki oka. Objawy w takim przypadku dotyczą jedynie części oka. Dopiero z czasem przeradza się to w całkowite rozwarstwienie.

Stany związane z odwarstwieniem wymagają leczenia operacyjnego. Niewielkie, niepowikłane odwarstwienia lub rozdarcia zabezpiecza się bez otwierania gałki ocznej –opasując gałkę specjalną taśmą i umieszczając nad odwarstwieniem silikonową plombę, która – przez ucisk – ma zapewnić ponowne przyłożenie siatkówki.

Jeżeli osobie niezdolnej do pracy z powodu odwarstwienia siatkówki renta zostanie odmówiona – można interweniować w tej sprawie. Odwołanie w takiej sytuacji należy skierować do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych sądu okręgowego.

Ważne! Odwarstwienie siatkówki to stan nagły wymagający natychmiastowej interwencji lekarza. Poznanie objawów tej choroby pomaga szybciej ją zdiagnozować.

Szybka interwencja medyczna może znacząco zwiększyć szanse na zachowanie zdrowia oczu i uniknięcie poważnych komplikacji.

Badanie to pozwala na dokładne zlokalizowanie odwarstwienia siatkówki oraz ocenę stanu ciała szklistego.

Nagłe pogorszenie widzenie wymaga jak najszybszej konsultacji. Z czego wynika? Czy zawsze trzeba zgłosić się na SOR? Czy zlekceważenie niepokojących objawów grozi ślepotą? Sprawdź!

Report this page